Electrochemistry Buffers
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (67)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (895)
- (2)
- (5)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (329)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Ricca Chemical Company Total Ionic Strength Adjustment Buffer (TISAB II), with CDTA, Ricca Chemical
For Fluoride Analysis using Ion Selective Electrodes
| Name Note | With CDTA |
|---|---|
| CAS | 13291-61-7 |
| For Use With (Equipment) | Ion Selective Electrode |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5.4 |
| CAS Min % | 0.33 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, Total Ionic Strength Adjustment Buffer (TISAB II) |
| Grade | Laboratory |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Fluoride Analysis |
| Solution Type | Buffer |
| CAS Max % | 0.34 |
Applied Biosystems™ Anode Buffer Container (ABC), for 3500/SeqStudio™ Flex
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Anode Buffer Container (ABC) contains 1X running buffer to support all electrophoresis applications on the Applied Biosystems 3500 and SeqStudio Flex series genetic analyzers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Linear Formula | KCl |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 2.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 7647-01-0 |
| Decomposition Information | Hydrogen chloride |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Causes skin and serious eye irritation. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 2.00 ±0.01 |
| Health Hazard 1 | Warning |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 74.55 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.04 |
Ricca Chemical Company Buffer, Reference Standard, pH 1.68 ± 0.01 at 25°C, Ricca Chemical
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 1.68 |
| Concentration | 1X |
| Shelf Life | 24 months |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Thermo Scientific™ Orion™ Pure Water™ pH Buffers and pHISA™ Adjustor
Sample well, rain, distilled/deionized, boiler feed and process waters with this adjustor.
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
|---|---|
| For Use With (Application) | Provide fast, accurate pH results in high purity and low ionic strength waters. Recommended for samples such as well water, rain water, distilled/deionized water, boiler feed water and process water. |
Techn. Buffer pH 2.00 sachets 30x20mL, Mettler Toledo™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Buffer Solution, pH 10.00, Color-Coded Blue, Mettler Toledo™
METTLER TOLEDO™ solutions for electrode calibration and care.
Buffer Solution, pH 2.00, Mettler Toledo™
CAS: 7447-40-7 Molecular Formula: ClK Molecular Weight (g/mol): 74.55 MDL Number: MFCD00011360 InChI Key: WCUXLLCKKVVCTQ-UHFFFAOYSA-M Synonym: Hydrochloric acid PubChem CID: 4873 ChEBI: CHEBI:32588 IUPAC Name: potassium chloride SMILES: [Cl-].[K+]
| PubChem CID | 4873 |
|---|---|
| CAS | 7447-40-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 74.55 |
| ChEBI | CHEBI:32588 |
| MDL Number | MFCD00011360 |
| SMILES | [Cl-].[K+] |
| Synonym | Hydrochloric acid |
| IUPAC Name | potassium chloride |
| InChI Key | WCUXLLCKKVVCTQ-UHFFFAOYSA-M |
| Molecular Formula | ClK |
Thermo Scientific™ Orion™ pH Buffer Cubitainers™
Hold 5 gallons (19L) of pH buffer in color-coded Thermo Scientific™ Orion™ pH Buffer Cubitainers™ with easy-pour spigot.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Solubility Information | Soluble |
| Traceability to NIST | Yes |
| Packaging | Cubitainer |
| Physical Form | Liquid |
| Quantity | 19 L |
| Chemical Name or Material | pH Buffer, 5 gallon cubitainers |
| For Use With (Application) | Accurate, reproducible pH calibrations |
Thermo Scientific™ Orion™ pH Buffer Individual Use Pouches
Orion™ single-use pH calibration buffers deliver NIST-traceable accuracy for pH meters and electrodes. Designed for GxP labs, these ready-to-use, color-coded buffer pouches support compliant workflows, reduce contamination risk and ensure reliable, traceable pH calibration results.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode, single-use |
| Solubility Information | Soluble |
| Traceability to NIST | Yes |
| Packaging | Pouch |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | pH Buffer, individual use pouches |
| For Use With (Application) | pH calibration |
| Solution Type | Buffer |